Filmy dziecko, film dla młodzieży

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje dziecko, film dla młodzieży. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pewnego dnia Adaś Niezgódka trafia do Akademii Pana Kleksa. Podczas swojego pobytu w tym miejscu poznaje zaczarowany świat bajek. Stara się rozwiązać tajemnicę Szpaka Mateusza oraz ma do czynienia ze złym Golarzem Filipem. Wszystko to odbywa się pod czujnym i opiekuńczym okiem Profesora Ambrożego Kleksa.
Pan Tomasz, Bartek, Piątek, Niedziela i Poniedziałek udają się niezwykłym samochodem, który może się zmienić w latający talerz, do Pragi. Ich celem jest wyjaśnienie tajemniczego zniknięcia z zamku w Oporowie obrazu "Sąd rabina Love" oraz książki Davida Katza. Okazuje się, że misja przybyłych nie jest wcale prosta, a poświęcony jej czas będzie obfitował w przygody i liczne zwroty akcji.
Obraz składa się z dwóch części. W pierwszej bohaterem jest Matylda. Jej marzeniem są modne pończochy, na które ją nie stać. Staje się pośmiewiskiem szkoły, gdy pojawia się w pończochach uszytych przez babcię. Poniżenie prowadzi Matyldę do dramatycznego kroku. Część druga opowiada o Jadźce, która jest obiektem drwin w swojej szkole. W obawie przed wstydem coraz częściej opuszcza zajęcia szkolne, pogrąża się w świecie autystycznych marzeń.


Pan Kleks musi ponownie zmierzyć się ze swoim dawnym rywalem Wielkim Elektronikiem, który nie zapomniał o wcześniejszych klęskach i teraz chce się zemścić na Panu Kleksie. Plan Wielkiego Elektronika jest chytry, ukrywa się na dalekiej planecie Mango, na którą chce zwabić Kleksa poprzez porwanie uczennicy Szkoły Przyszłości, Agnieszki. Tak jak się spodziewał, Pan Kleks, razem z przyjaciółmi Agnieszki, niezwłocznie wyrusza z ekspedycją ratunkową na planetę Mango. Kto kogo zdoła przechytrzyć?
Druga część przygód Pana Kleksa. Królestwo Bajdocji zostaje pozbawione swojego największego skarbu – atramentu. Za jego zniknięciem stoi Wielki Elektronik. Chłopak okrętowy Pietrek, Profesor Kleks i załoga okrętu flagowego Bajdocji „Apolinary Baj” wyruszają w pełną przygód podróż, mającą na celu odzyskanie cennego surowca.
Sześcioletnia „Bułeczka” po śmierci rodziców trafia do domu wuja. Mała kuzynka Dziunia przyjmuje ją bardzo niechętnie. Dziewczynce brak rodzinnego ciepła. Wuj nie może poświęcić jej wiele czasu, a jego żona jest wciąż nieobecna. Pracuje jako reżyser w innym mieście. Prowadząca dom gospodyni Małgorzata bezkrytycznie kocha Dziunię, a do „Bułeczki” nie czuje sympatii. W końcu „Bułeczka” ucieka do poznanego kiedyś wiejskiego weterynarza. Po zniknięciu dziewczynki Dziunia zaczyna rozumieć, jak wielką krzywdę wyrządziła kuzynce swoją dokuczliwością.
Jak niemal zawsze u Janusza Nasfetera bohaterami filmu są dzieci. Sam film składa się z dwóch nowel, w których reżyser porusza sprawy dla dzieci bardzo ważne, a często niezauważalne przez dorosłych. Stąd notabene tytuł filmu. Pierwsza nowela jest zatytułowana „Karuzela” i dzieje się w małym miasteczku (w tej „roli” Kazimierz nad Wisłą). Mali bohaterowie marzą o tym, aby przejechać się na karuzeli, ale – niestety – nie mają na to pieniędzy. Kiedy jednak w karuzeli psuje się silnik, nadarza się dla chłopców okazja, aby zarobić poprzez obracanie nią ręcznie. Czy po kilku godzinach takiej wytężonej pracy będą jednak jeszcze mieli siły, by swoje marzenie wreszcie zrealizować? Nowela druga to „Upadek milionera”. Opowiada o niespełna dziesięcioletnim, nieśmiałym chłopcu, którego największym marzeniem jest akceptacja przez rówieśników. Z braku jednak jakichkolwiek talentów, które wyróżniłyby go z tłumu, postanawia zaimponować kolegom świnką-skarbonką, w której to podobno trzyma sporą sumkę przeznaczoną na zakup roweru. Czy jednak owe oszczędności są rzeczywiste, czy też są jedynie mitem, niebawem się okaże…
Schyłek XIX wieku. Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Nad chwilą przed śmiercią udaje się jej wyszeptać adres przyjaciółki, której chce powierzyć dziewczynkę. Chwilowo Basią zajmują się doktorostwo Budziszowie z małego miasteczka. Wreszcie wysyłają list do Stanisławy Olszańskiej, zawiadamiający o przyjeździe Basi do Krakowa. Dziewczynka z adresem Olszańskiej zawieszonym na piersi wyrusza sama w podróż.
Akcja toczy się w baśniowym państwie. Dziesięcioletni Maciuś dziedziczy tron po ojcu. Królestwem jednak rządzą premier i ministrowie. Wybucha wojna. Maciuś jego przyjaciel, gazeciarz Felek, uciekają na front. W wojsku nikt nie wie, że mały żołnierz jest władcą kraju. Maciuś wysadza w powietrze nieprzyjacielskie armaty, co powoduje klęskę trzech wrogich monarchów. Po zwycięstwie wraca do stolicy i postanawia przejąć rządy we własne ręce. Jedzie do afrykańskiego króla Bum-Druma, który obdarowuje go złotem i wieloma prezentami. W jednej ze skrzyni ukrywa się Klu-Klu, córeczka egzotycznego władcy. Maciuś zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Chce oddać część złota na potrzeby dzieci. Sprytny dziennikarz podsuwa królowi sprytny pomysł utworzenia dziecięcego sejmu. W czasie obrad Felek przeprowadza ustawę, w myśl której dorośli mają chodzić do szkoły, a dzieci zająć ich miejsca. Ustawa wchodzi w życie i w państwie zaczyna panować chaos. Jeden z pokonanych królów korzysta z okazji i wypowiada Maciusiowi wojnę…
Adaptacja powieści dla młodzieży autorstwa Jerzego Broszkiewicza. Bohaterowie – Ika i Groszek – przeżywają trzy przygody, niezwykłe zdarzenia. Stary, bezużyteczny samochód opel-kapitan, wdzięczny za okazane mu serce, pomaga odnaleźć kilkuletniego chłopca, porwanego przez szajkę. Druga przygoda rozgrywa się na Saharze, gdzie młodzi bohaterowie pomagają załodze samolotu. Trzecia ma miejsce w kosmosie – Ika i Groszek usiłują przekonać Vegan, że Ziemianie nie są zagrożeniem dla ich cywilizacji. Czy im się to uda?
Słowa kluczowe

Proszę czekać…